MENU

Закарпаття славиться морозостійким-плодоносним-самозапильним ківі
Заморський фрукт тепер дуже просто виростити в себе на ділянці
Ще зовсім недавно ніхто не сумнівався, що ківі, поруч з ананасами, бананами і подібною екзотикою, відноситься до цілковито заморських продуктів, які можна лише імпортувати. Однак селекціонер з Ужгорода доводить, що його необхідно зробити вітчизняним продуктом і практично кожна сім’я здатна виростити його біля власного дому. На цю тему ми спілкуємося з Генріхом Стратоном, біологом за освітою і селекціонером за покликанням, який повністю переконаний, що ківі набагато перевершує, скажімо, такий звичний для нас виноград за складом вітамінів, мікроелементів, загалом біологічно активних сполук. Іншими словами, він набагато корисніший та до того ж, його значно легше вирощувати та доглядати, ніж більшість фруктів та ягід у нашому саду.
- Наскільки Ви впевнені, що ківі можна вирощувати у себе і чи мають Ваші саджанці попит на Україні?
Початок селекційних робіт з рослинами ківі у відкритому ґрунті ми почали ще з 1992 року. За цей час виведено сорт, з якого збираються плоди з 1997 року. Він витримував морози до -27 градусів, а нижчої температури у нас просто не було. Вже 15 років я продаю саджанці і багато хто із закарпатців отримують власні врожаї. Останні 2 роки я маю багато замовлень, починаючи від Москви, Білорусі й, закінчуючи Угорщиною, Польщею, Чехією. Також у цей перелік входять і всі регіони України.
- І які результати?
Звичайно я не можу гарантувати 100-відсотковий успіх, як і з будь-якою садовою рослиною. Але принаймні в кожному регіоні є люди, яким вдалося успішно вирощувати отримані саджанці. Тобто наші кліматичні умови для них підходять. Єдине, на що треба звернути особливу увагу, це виконання інструкції, яка додається кожному покупцеві. Крім того, оскільки рослини мають поверхневу кореневу систему, то необхідно подбати про можливість поливу у засушливу погоду. Треба обрати місце посадки, щоб не виникало необхідності для обкопування. Також слід розуміти, що ківі, подібно до винограду, – кущ-ліана, який потребує опори у вигляді шпалер, навісу, паркану чи тому подібного. Цікавим нюансом є і те, що молоді рослини необхідно захищати від кішок, які полюбляють ласувати пагонами. Але головне, що ківі в наших кліматичних умовах не потребують ядохімікатів, культивації ґрунту та укриття на зиму. Тобто догляд за ківі потребує набагато менше витрат, в порівнянні з іншими фруктами та ягодами, і в результаті ми маємо екологічно чистий продукт. До речі, завезені плоди такими якостями не володіють.
- Наскільки вигідно займатися у себе вирощуванням ківі? Чи може простіше його придбати на ринку або в магазині без зайвого клопоту?
Якраз я бачу найголовнішу перевагу вирощування ківі у себе в тому, що господар, купуючи саджанець, значно виграє у співвідношенні ціна/якість, ніж споживач кінцевого продукту з магазину. По-перше, з невеликої площі, близько 3 м2 (тобто один кущ), можна отримати біля 20 кг плодів. За нинішніми цінами – це від 300 до 400 грн в рік, при ціні одного куща 120 грн. А він плодоносить десятиріччями. По-друге, про екологічну чистоту ми вже говорили. По-третє, ківі може естетично прикрасити та урізноманітнити ваш сад надзвичайно яскравими квітами, екзотичним виглядом, неповторним ароматом. Для бджолярів це буде особливо зрозуміло, бо ківі ще й надзвичайно медоносні, а пилок має унікальний сніжно-білий колір, що є рідкістю в наших умовах. До речі, зовсім недавно, близько 30 кущів у мене придбав відомий в Україні поціновував бджільництва Віктор Ющенко.
Категорія: Фермерское хозяйство | Додав: straton (27.07.2013) | Автор: Стратон Генріх Валентинович E W
Переглядів: 1076 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]